IC & SP S*Jazz-Annas Charleston DSM

Svart
18 oktober 2008

Lilla Martin är en stencool katt, att växa upp med tre vilda systrar har gjort att han tar det mesta med ro. Men när han blir på lekhumör så härjar han runt med sin vapendragare Gunvald (S*Jazz-Annas Georgy Porgy).

Martin är numera kastrerad och övergått i fodervärdens ägo.

STAMTAVLA

Datum Klubb Domare Klass Resultat
090131 NERK Catharina Modahl-Nilsson 12 EX 1
090404 VRK Catharina Modahl-Nilsson 12 EX 1
090509 SNRF
(IDP)
Jaques Grognet 2 EX 1 BIG BIR DB Bästa kortshårskattunge 6-10 månader
090510 SNRF
(IDP)
Karine Zielinksi 2 EX 1 BIG BIR DB Bästa kortshårskattunge 6-10 månader
090516 BIRKA Lena Chapman 11 EX 2
090523 LK Thea Friskovec 11 EX 1 NOM
090524 LK Eiwor Andersson 11 EX 1
090607 NERK Glenn Sjöbom 11 EX 1
090627 UK Eiwor Andersson 11 EX 1 (av 2)
090628 UK Anne Paloluoma-Sundholm 11 EX 2
090704 VÄK Eiwor Andersson 11 EX 1 NOM BEST IN SHOW
090705 VÄK Thea Friskovec 11 EX 1 NOM BEST IN SHOW
090822 CCC Louis Coste 9 CAC
090823 CCC Fabrice Calmes 9 CAC
090906 MSK Lone Lund 9 CHAMPION
090919 SW Lena Chapman 7 CACIB
091003 TCC Fabio Brambilla 7 CACIB
091205 ADEL Barbro Helmer 7 INTERNATIONELL CHAMPION BIV NOM
100313 SK Mira Fonzén 5 CAGCIB
BIS Avelshane
100314 SK Francoise Millcent 5 CAGCIB NOM
100403 BIRKA Thea Friscovec 10 CAP NOM
100404 BIRKA Yan Roca-Folch 10 CAP NOM
BEST IN SHOW
100424 PK Lone Lund 10 PREMIER NOM
BEST IN SHOW
100425 PK Marie Westerlund 8 CAPIB NOM
BEST IN SHOW
100501 LIRAK Nurit Pahl 8 CAPIB
100502 LIRAK Grazny Laskowska-Malaga 8 INTERNATIONELL PREMIER NOM
100529 SNRF Marina Litvina 14 CAP BIR DB Bästa Korthårskastrat
100530 SNRF Aline Noel 14

CAP BIR DB Bästa korthårskastrat
Bästa kastrat totalt
Best of the Best

100703 WCF Monika Schildan Maschke 14 PREMIER BIR DB Bästa korthårskastrat
Bästa kastrat totalt
100704 WCF Donald Heyninck 12 CAPIB DB Bästa korthårskastrat
100731 KLÖS Yan Roca-Folch 6 CAGPIB NOM
BEST IN SHOW
100801 KLÖS Alexey Shchukin 6 CAGPIB NOM
BEST IN SHOW
100904 WCF ??? 12 CAPIB
100905 WCF ??? 12 CAPIB
100925 DÄK Glenn Sjöbom 6 CAGPIB
100925 DÄK Marie Westerlund 6 CAGPIB
101002 WCF ??? 12 INTERNATIONELL PREMIER DB
Bästa Korthårskastrat
101003 WCF ??? 10 CAGPIB
101010 UK Alexey Shchukin 6 CAGPIB
101211 BIRKA Mira Fonsén 6 CAGPIB
101212 BIRKA Marianne Roth 6 CAGPIB
5:e bästa korthårshankastrat SVERAK 2010
Bästa grupp 1 Cornish Rex SVERAK 2010
110122 KATTE Minna Krogh 6 GRAND INTERNATIONELL PREMIER NOM
BEST IN SHOW
110416 TUROK Alexey Shchukin 4 CAPS NOM
110417 TUROK Eric Reijers 4 CAPS NOM
110422 OSTK Marie Westerlund 4 CAPS NOM
110501 ALFA Eiwor Andersson 4 CAPS NOM
110507 SNRF Helen Schevschenko 10 CAGPIB BIR DB
110508 SNRF Artyum Savin 10 CAGPIB BIR DB
110611 SC Mira Fonsén 4 CAPS NOM
BEST IN SHOW
110612 SC Anne-Gro Edström 4 CAPS NOM
BEST IN SHOW
110702 WCF ??? 10 CAGPIB
3'a av 19 kastrater
110703 WCF ??? 10 CAGPIB
110716 JKK Marianne Kuipers-Kossen 4 CAPS
110717 JKK Barbro Helmer 4 CAPS NOM
110910 SW Sirpa Lindelöf 4 CAPS
111105 TCC Ad de Bruijn 4 CAPS NOM
111106 TCC Fabio Brambilla 4 SUPREME PREMIER
111119 JKK Anne Veland 2 HP BIR NOM
111120 JKK Catharina Modahl-Nilsson 2 HP BIR
9:e bästa korthårshankastrat SVERAK 2011
120414 SYDK Ad de Bruijn 2 HP
120415 SYDK Luigi Comorio 2 HP
120512 SNRF ??? 10 CAGPIB
120513 SNRF ??? 10 CAGPIB BIV DB BKHK
120616 UK Yan Roca Folch 2 HP BIV NOM
120617 UK Louis Coste 2 HP BIV NOM
120630 VÄK Stephanie Serraï 2 HP
120701 VÄK Alexey Shchukin 2 HP NOM
121008 OSTK Jörgen Billing 2 HP NOM
BEST IN SHOW
121009 OSTK Helene Lis 2 HP
121117 BIRKA Marianne Roth 2 HP
121118 BIRKA Marteinn Tausen 2 HP
11:e bästa korthårshankastrat SVERAK 2012
130209RACEThea Friskovec2HP
130210RACEDonatella Mastrangelo2HP
130309 SC Eric Reijers 2 HP BIV NOM
130310 SC Ulrika Eriksson 2 HP
130330 SK Jörgen Billing 2 HP
130331 SK Ulrika Eriksson 2 HP
130420 SYDK Jörgen Billing 2 HP
130421 SYDK Fabio Brambilla 2 HP
130608 BIRKA Marteinn Tausen 2 HP
130609 BIRKA Anna Wilczek 2 HP
130720 JKK Gina Grob 2 HP
130721 JKK Linda Knyova 2 HP
130803 TCC Darina Tarabini 2 HP BIV NOM
130804 TCC Glenn Sjöbom 2 HP
140308 SK Stephanie Serraï 2 HP
140309 SK Ulrika Eriksson 2 HP NOM BEST IN SHOW DISTINGUISHED SHOW MERIT
140419 BIRKA Petra
Šnajdrová
2 HP BIV
140420 BIRKA Fabio Brambilla 2 HP BIV NOM
BEST IN SHOW